top of page

יום הכיפורים של מערכת הבריאות מתקרב - יעקב ויטנברגיום הכיפורים של מערכת הבריאות מתקרב - זקוקים לעזרתכם יועצים יקרים

הכותב יעקב ויטנברג – מתנדב וותיק של 'יד שרה'


מדובר על נושא דחוף ביותר!

מדובר על פתרון משמעותי, בהצלת חיים בחורף הקרוב!

אנו זקוקים למיטב המוחות שיסייעו לנו בפיתוח אסטרטגיה

שתוביל את הממשלה לממש את מה שמונח לה מתחת לאףכמה עובדות תחילה:

  • בשעה שבגל הראשון, בבתי החולים אשפזו כמה מאות בודדות של חולי קורונה שחוברו להנשמה חודרנית, שאר מחלקות בתי החולים פונו מהחולים הביתה ללא טיפול.

  • במקביל 'יד שרה' שהייתה מודעת לחולשות ההשכמה החודרנית, העניקה בזמן הגל הראשון, לכ- 2800 אזרחים מערכות הנשמה לא חודרניות כמו CPAP, מחוללי חמצן, ובלוני חמצן (בסיוע שייטת חיל הים). מתוכם לא ידוע לנו על נפטרים, ורובם למיטב ידיעתנו (בלשון הזהירות) מתפקדים בבית.

  • בכדי להעמיד את הציוד המתאים נזקקה 'יד שרה' להגדיל את המלאים. בזכות הקשר הקבוע עם מקורות האספקה בסין, נרכשו 10 טון ציוד בעלות של כ 10 מיליון דולר. הסכומים נתרמו על ידי אזרחי ישראל ובתוספת של השלמה (מצ'ינג) של נדבן, ספונסר קבוע של יד שרה.

  • במקביל הפעילה יד שרה מוקדי מצוקה ובדידות שהושיטו יד לאלפי אזרחים (רובם מבוגרים) באמצעים נוספים ובאוזן קשבת.


מיותר לציין שכל אלה לא יתרחשו בבית החולה. אנו ביד שרה מאמינים שניתן לשחרר כ- 20% ממאושפזי המחלקות הפנימיות לאשפוז בית. 

יד שרה מוכנה להעמיד חבילת שירותים איכותית ומקצועית שתכלול את כל המערכות, תאום הקשר 24/7 בין החולים לרופאים והאחיות שבמוקד. ביקורי בית כנדרש על ידי צוות רפואי. עריכת בדיקות בבית, או הסעת החולים לבדיקות דימות והחזרתם באמצעות צי הרכב המיוחד של יד שרה וכמובן כל הציוד כולל מיטת בית חולים, מערכות אלקטרוניות ועוד.    

יד שרה כבר ערכה פיילוט של 400 ימי אשפוז שעבר בהצלחה. אפס הדבקות, אפס חזרה לאשפוז בבית חולים, בשביעות רצון של 98% של החולים ובני משפחותיהם. 

כל זאת ב 50% מהעלות של ימי האשפוז בבתי החולים.


אז זו המשימה. כיצד גורמים לממשלה לחסוך כסף, להציל חולים ממוות בגלל הידבקויות, טעויות במרשמים, כל זה בתנאי שרות VIP, עם האוכל שבבית, כשבני המשפחה לא צריכים להיטלטל לבתי החולים ולשהות במסדרון, כשהחולה ישן שנת ישרים בלי הפרעות. 

אנחנו יודעים להביא את ה"סוס" אל השוקת. אך איך גורמים לו לשתות? 

חשוב להבין מדוע מערכת הבריאות לא קרסה עדיין לחלוטין, אך עלולה לקרוס בבוא החורף. זה לא קרה בזכות משרד הבריאות ופקידיו, גם לא בזכות סוכני המוסד האמיצים והחסונים שהביאו ציוד רפואי מרחבי העולם, אלה בזכות ארגונים אזרחיים לא ממשלתיים שאינם כפופים למסגרות ביורוקרטיות. הם אלה שהסיטו את הספינה רגע לפני ההתנגשות בקרחון.

אחד הארגונים שתרומתו מכרעת הוא ארגון החסד יד שרה שרובנו מכירים וטועים לראות בו רק מקום עם אנשים חביבים שמשאילים ציוד רפואי מגוון, כגון: קביים, כסאות גלגלים, מיטות וכדומה. אנשי יד שרה באמצעות מספר פעולות הרואיות הצליחו לאפשר ל-2800 חולים קל ובינוני בקורונה לעבור את המחלה בבית ולאפשר למקרים הקשים של הקורונה להתאשפז בבית חולים ולקבל את הטיפול המסור הנדרש. חמצן חולק לאלפי אנשים לביתם בשיתוף פעולה עם הקומנדו הימי.

יד שרה מזה 45 שנה מקדמת את אשפוז הבית, שבו 0 זיהומים ,36.2% של ירידה באשפוזים חוזרים, שביעות רצון שמעל 90% של המטופלים ובני משפחתם. לעומת בתי החולים בהם זיהומים ומחלות וקשיים רבים למשפחת החולה, אי נוחות, חוסר שליטה, אובדן ימי עבודה, ונסיעות. עלות גבוהה למערכת הבריאות של יום אשפוז, יעילות נמוכה בסופי שבוע, עיכובים בביצוע בדיקות, בדיקות מיותרות, המתנות ארוכות ומיותרות למסגרות המשך והעדר רצף טיפולי לאחר יציאה.

בעזרת אלפי המתנדבים יד שרה הנשימה את מחדלי המדינה הלכה למעשה וסיפקה חמצן של ממש למערכת הבריאות.

הסיבה המרכזית בגינה חשפתי מידע זה בפומבי אינו בצורך של יד שרה הפועלת מתוך שליחות אמיתית בפרסום, אלא בצורך להסביר ולשכנע הן את הצבור הרחב הן את משרד הבריאות והאוצר  שדווקא לאוכלוסיות המבוגרות בסיכון ולא רק להם האשפוז של חלק לא קטן כ30% מהחולים בבתי חולים יכולים לקבל אשפוז בבית עם כל הציוד הרפואי, שרותי רופאים וסיעוד ולהימנע מכל הסכנות  הקיימות בבית חולים כמו, זיהומים-כל 100 דקות ניפטר חולה מזיהום ,הדבקות בווירוסים קטלניים הנמצאים בבתי החולים, ירידה מנטלית, הפרעות שינה, חוסר שליטה, ואובדן בטחון עצמי בסביבה פחות מוגנת, מוכרת וחמה הקיימת באשפוז בבית.

בכל רגע נתון מצויים במחלקות הפנימיות שני סוגי חולים 1. חולים שלא עברו אבחון, מורכבים שאינם יציבים שמחייבים טיפול רפואי צמוד בבית החולים המהווים 70% מכלל המאושפזים 2. חולים שעברו אבחון, יציבים וניתן לטפל בהם גם מרחוק המהווים 30% מכלל המאושפזים.

כל הנ"ל מבוסס על עשרות מחקרים בארץ ובעולם כולל נתונים המתייחסים להיבטים הרפואיים, החברתיים והפסיכולוגי.


הפניה אליכם נובעת מהרצון לקבל מכם רעיונות והתגייסות כיצד לשווק את האשפוז הביתי בתקופות קשות שעוד יחמירו לקראת החורף לצבור הרחב, למשרד הבריאות והאוצר שיקצו לכך משאבים מתאימים. עלות יום אשפוז בבית היא כ50% מעלות יום אשפוז בבית ויתרונותיו הרבים הוסברו קודם.


יעקב ויטנברג:    Jacobwit@zahav.net.il נייד: 052-2639712

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

יד שרה היא עמותת חסד שאינה מקבלת תקציבים ממשלתיים מבחירה. לעמותה 120 סניפים ברחבי הארץ משרתת יהודים ולא יהודים ו-7000 מתנדבים. כ-800,000 איש פונים אליה לקבל שירות מידי שנה.

כהערכה על עשייתה זכתה בפרס ישראל על תרומה לחברה, בפרס קפלן על חסכון של 450 מיליון דולר מידי שנה, לפרס המי"ל על מנהיגות מובילה והישגים ניהוליים של חיסכון ויעילות ניהולית. יד שרה זכתה גם להכרה של האו"ם - המועצה החברתית כלכלית בשרותי ההחלמה הביתית של יד שרה, לספק יעוץ לארצות אחרות, אכן ארצות רבות אימצו את מודל יד שרה בסיועה.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page